• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Bingöl Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 16,7155   16,7456
EURO 17,4703   17,5018
       
Özlü Sözler
İstemek "istiyorum" demek değil, harekete geçmektir. (A.Maurrois)
Sponsorlarımız
ŞAHSİ KEMALET

ŞAHSİ KEMALET 

Toplumları binaya benzetecek olursak, insan binanın tuğlaları oluşturur. Binanın Sağlamlığı temelin sağlam olması tuğlaların sağlam ve tam olması planın isabetli mimarın ehil ustanın tecrübeli olmzsına bağlıdır.
Her şey yerinde olsa da sadece tuğlalar sağlam olmasa duvarlar sağlam olmaz ve neticede odalar teşekkül etmez. İşte insan tuğlalarının sağlam olması çok önemlidir. İnsanın 
yetiştirilmesi öğretim eğitimden geçirilmesi gerekir çünkü insan bozulunca her şey bozulur. İnsan sağlam olursa her şey sağlam olur. İşte biz de kendimizi yetiştirmemiz ; önce hedef ve niyetimizi düzeltmemiz, bilgimizi doğrultmamız, kalbimizi ayıplardan salim kılmamız amellerimizi salih kılmamız gerekiyor.
Mevlana eğri ok doğru yol olmaz demiştir. 1.Şahsi konumumuzu bilmek
2.Varmak istediğimiz hedefi belirlemek 
3.hedefe doğru merhaleleri idrak etmek
4.kamil bir insanın özellikleri ile donanmaya çalışmak 
1.Şahsi konumumuzu bilmek Herkes önce insandır insandır. İnsan,aklı ile meleklere benzeyen öfke nefsani arzularıyla hayvanlara benzeyen kainatın özeti kainattaki herşeyin kendisine göre dizayn edildiği çok değerli ve kapsamlı bir varlıktır.
Akıllı insan hayvanlarla müşterek yönünü terbiye ederek iktidalde tutar meleklerle müşterek yönü olan akl-ı selimini hayvanlarla müşterek yönüne hakim galip ve idareci yapar. Mü’min ise bütün insanlar arasında süzme ve seçkin bir konumda olan insandır. Mümin bu seçkin konumuna dikkat etmeli ve ona göre hareket etmelidir. Bir şeyi kabul ederken de reddederken de delil lazımdır bu sözün delili şu ayeti kerimedir: ‘’Sonra biz o kitabı,kullarımızdan seçip süzdüklerimize miras kıldık onlardan da nefislerine zülmeden var muktesit orta yolu tutan var allahın izniyle hayırlarda ileri geçenler var işte bu büyük lutüftür . bu ayeti kelimeye göre müminler üç grupturlar 
. zalimler muktesit orta yolu izleyenler ve sabikun hayırlarda ileri geçenlerdir. Zalimler nefsine zülm eder kitaba varis olduğu halde gereği gibi okuyarak amel etmeyenlerdir.zülm bir şeyi maksatın dışına koymaya denir.bu ayetteki zalim ittaatin yerine isyanı koyan kimsedir.kalbe imanın yerine küfrü koyanlara gelince onlar kafir olan zalimlerdir.
Her kafir zalimdir fakat her zalim kafir değildir.muktesit orta yoldadır. Kah amel ediyor kah etmiyor. Sabikun hayıra ileri geçenler allahın izniyle hayırlarda öne geçer
.imam önder reis başkan olurki işte asıl peygamber varisi olanlar hayır yarışlarında taa öne geçip kazananlar onlar öncüdürler.
işte onlar en çok yaklaştırılmış olanlardır.Naim cennetlerindedirler.(Vakia suresi(56),10-12) övgüsüne ermiş bulunanlar onlardır. İşte büyük lütuf budur .
. Böyle hayırlarda ileri gidip öne geçmektir kendimize bir bakalım eğer zalim isek yani ittaat edeceğimize isyan eden kimse isek muktesit yani orta yollu izleyenlerden olalım. Eğer muktesitlerden yani orta yollu izleyenlerden isek sabikundan yani hayırda öne geçenlerden olmaya gayret edelim.
MURAT YÖNDEŞ


MURAT YÖNDEŞ
Okunma Sayısı: 1566


18.207.133.27
YAZARIN DİĞER YAZILARI

-
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Köşe Yazıları
MURAT YÖNDEŞ

Derlemeler Şiirler Üyelerden Gelen Güzel Yazılar

FIKRACI

Son Ziyaretçi Yorumları
Mehmet bağcı
Slm

yılmaz.barıştıran
hepinize.saygılar

selçuk yöndeş
sayın başkanım köyümüzün sitesi takip ediyorum gerçekten köyümüz hakkında cok güzel payalsımlar yapılıyor. RABBİMM BİRLİĞİMİZİ BOZMASIN BAŞARIALRINIZIN DEVAMINI DİLERİM ...SELAMLAR OLSUN TÜM KÖYLÜLERİME


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız

Yağızca Şemsan Köyü

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top